Payeshyar

شش كالايي كه بايد در فروشگاه خرده‌فروشي‌تان عرضه كنيد

فرمول موفقيت در صنعت خرده‌فروشي اين است كه تا جايي كه مي‌توانيد فروش داشته باشيد، و تا جايي كه مي‌توانيد روي هر كالا سود دريافت كنيد. خيلي مشكل به نظر نمي‌رسد، نه؟!

بسياري از خرده‌فروش‌ها با اين اصل موافقند و بر همين اساس هم فروشگاه‌شان را اداره مي‌كنند. اما اين بدين معنا نيست كه شما هر كالايي را كه خودتان فكر مي‌كنيد براي فروش و بازار مناسب است و هر كالايي كه خودتان خوش‌تان مي‌آيد بفروشيد را از تأمين‌كننده يا توليدكننده خريداري كنيد و در فروشگاه‌تان بچينيد و روي قيمت خريد آن سود بكشيد و بفروشيد! يك سري اصول و قوائدي وجود دارد كه بايد در اين رابطه در نظر بگيريد. شش نوع كالايي كه در ادامه معرفي خواهيم كرد، به شما كمك مي‌كنند كه در بازار رقابتي امروز، بتوانيد كسب و كار سودآوري را براي خود رقم بزنيد.

 ۱. كالاي بازارپسند

چرا مشتري‌ها به فروشگاه شما مراجعه مي‌كنند؟ شما چه كالاهاي خاصي را عرضه مي‌كنيد كه به مشتري اين انگيزه را مي‌دهد كه دو يا سه فروشگاه مشابه با فروشگاه شما را رد كند و شما را انتخاب كند؟ وقتي كالاهايتان را بر اساس بازار هدف، يعني نيازهاي مشتريان، تعيين كنيد، مي‌توانيد سرآمد رقباي خود باشيد. اين كالاي خاص مي‌تواند كالايي باشد كه رقباي شما عرضه نكرده‌اند يا اينكه نوع و كيفيت آن بسيار بهتر از نوع و كيفيتي باشد كه رقباي شما به مشتريان خود عرضه مي‌كنند. در اغلب موارد، اين كالا، بطور محدود در بازار موجود است و از اين جهت، فروشگاه شما به دليل عرضه اين كالا بر سر زبان‌ها مي‌افتد. حتي اگر كالايتان، نوع و كيفيت عادي داشته باشد، باز هم مي‌توانيد ابتكاراتي به خرج دهيد كه شما را برجسته‌تر از رقباي‌تان نشان دهد و اين بستگي به خودتان دارد.

 ۲. كالاهاي خيره‌كننده

در ميان كالاهاي فروشي در فروشگاه‌تان، بايد تعداد محدودي كالاهاي لوكس و به‌اصطلاح باكلاس و پرزرق و برق هم قرار دهيد تا بتوانيد سطح كالاهاي عرضه‌شده در فروشگاه‌تان در نظر مشتري بالا ببريد. برانگيختن تحسين و حيرت مشتري، يكي از آن ابزارهاي تبليغاتي براي فروشگاه است كه مي‌تواند جايگاه آن را در ذهن مشتري بالا ببرد. معمولاً بهتر است ۱۰ درصد از كالاهاي عرضه‌شده در فروشگاه به اين نوع كالاها اختصاص يابد. توجه داشته باشيد كه اين كالاهاي خاص و گران‌قيمت فروش نخواهند رفت، و از اين رو تأكيد مي‌كنيم كه درصد كمي از كالاهاي فروشگاه‌تان را به اين نوع اختصاص دهيد. براي مثال، اگر فروشگاه كفش راه‌اندازي كرده‌ايد، مي‌توانيد حدود ۱ درصد از كفش‌ها را از برندهاي معروف و گران‌قيمت به نمايش بگذاريد. اين مي‌تواند روي تصويري كه مشتري از فروشگاه‌تان در ذهن دارد تأثير مثبتي بگذارد.

 ۳. كالاهاي به‌هم‌مرتبط

به گزارش ریتیل ایران كالاهاي به هم مرتبط از آن جهت اهميت دارند كه معمولا به صورت پكيج‌هاي تخفيف‌دار عرضه مي شوند و وقتي مشتري يكي از آنها را خريداري مي‌كند، انگيزه كافي براي خريد ساير لوازم جانبي را نيز خواهد داشت، چون اگر بعدها بخواهد هر يك از لوازم جانبي را بطور جداگانه خريداري كند، برايش بسيار گران تمام مي‌شود. براي مثال، وقتي مشتري يك قوطي رنگ خريداري مي‌كند، لازم است كه قلم‌موي نقاشي، فرچه، پارچه پوشش محافظ، سمباده، رول نقاشي و … را نيز در كنار قوطي رنگ تهيه كند. معمولاً فروشگاه‌ها روي قوطي رنگ (در اين مثال) درصد بالايي تخفيف مي‌دهند و در عوض سود مناسبي را روي ساير لوازم جانبي همراه رنگ كه همراه پكيج به مشتري مي‌فروشند دريافت مي‌كنند. نكته مهم اين‌جاست كه پرسنل فروش بايد در اين رابطه توجيه شده باشند و با سياست‌هاي فروش آشنا باشند و تفاوت بين فروش يك قوطي رنگ تخفيف‌دار و يك پكيج شامل آن قوطي رنگ را تشخيص دهند.

 ۴. كالاهاي ترافيك‌ساز

شما چه كالاهايي را در فروشگاه‌تان عرضه مي‌كنيد تا رفت و آمد مشتريان را در فضاي آن افزايش دهيد و به اصطلاح رافيك ايجاد كنيد؟ از چه كالاها و محرك‌هايي استفاده مي‌كنيد تا مشتري زمان بيشتري را در فروشگاه شما سپري كند؟ اگر سوپرماركت داريد، شايد فكر كنيد كه بهتر است از بن‌هاي قرعه‌كشي هفتگي و ماهانه استفاده كنيد. در هر حال، به نظر مي‌رسد كه بهترين انگيزه براي رفت و آمد بيشتر به فروشگاه و صرف زمان بيشتر در آن، بستگي به نوع كالاهايي باشد كه ارائه مي‌كنيد. شايد لازم باشد از تابلوها و علائم انگيزشي و جذاب هم براي هدايت نگاه و ذهن مشتري به سمت كالاهايتان استفاده كنيد. كالاهاي مشتري‌پسند در كنار علائم و تابلوهاي بصري محرك مي‌توانند ترافيك لازم را در فروشگاه‌تان ايجاد كنند.

 ۵. كالاهاي سودآور

در ميان كالاهايي كه عرضه مي‌كنيد، كالاهايي را نيز بايد بگنجانيد كه برايتان سود قابل‌توجهي داشته باشند تا تخفيف‌هايي كه بر روي كالاهاي ديگر ارائه كرده‌ايد جبران شود. البته مشتريان متوجه نمي‌شوند كه اين كالاها براي شما سود بالايي دارند چون قيمت بالايي ندارند، اما سودي كه از آنها عايدتان مي‌شود مناسب‌تر است. بنابراين بايد در كالاهايي كه از توليدكننده‌ها و تأمين‌كننده‌ها خريداري مي‌كنيد، درصدي را نيز به اين نوع كالاها اختصاص دهيد. براي اين منظور، مي‌توانيد روي كالاهاي تخفيف‌خورده‌اي كه عمده‌فروش‌ها و توليدكننده‌ها مي‌خواهند با قيمت پايين‌تر به‌اصطلاح ”رد كنند“، حساب كنيد. روي اين كالاها مي‌توانيد تا ۵۰ درصد يا بيشتر سود كنيد. من (نويسنده مطلب) از عمده‌فروش‌ها كفش‌هايي را كه روي دست‌شان مانده بود با ۵۰ تا ۷۵ درصد تخفيف خريداري مي‌كردم اما با قيمت كامل ساير كفش‌ها مي‌فروختم.

شرکت دانش بنیان اس دیتا با درک ضرورت توسعه خدمات سازمانی داده محور، در سال 1393 آغاز به کار کرد.
این مجموعه با پرورش متخصصان متبحر در زمینه تحلیل اطلاعات فعالیت خود را به طور تخصصی در زمینه‌های تحقیقات بازار، مدیریت ارتباط با مشتری، هوش تجاری، برنامه‌ریزی فروش و مدیریت اثربخشی تبلیغات و توسعه برند گسترش داد.
این شرکت با توسعه و ارائه خدمات خود با محوریت تحلیل داده‌ها، داده‌کاوی (Data Mining) و بیگ دیتا تحولی در اجرای پروژه‌های پژوهشی – صنعتی ایجاد کرده است.

نماد ها

آدرس ، تلفن ، ایمیل

تهران، میدان شهر زیبا، خیابان احمد کاشانی، خیابان پردیس، ساختمان پردیس 1، طبقه اول، واحد 6
تلفن: 02140443660    
Info@payeshyar.com